UNESCO pridružene šole (ASPnet)

Gimnazija Škofja Loka - članica UNESCO pridruženih šolUNESCO članica mreže Unescu pridruženih šol

Gimnazija Škofja Loka je že od leta 1997 članica slovenske mreže UNESCO pridruženih šol (angl. UNESCO Associated Schools Network, krajše ASPnet), ki deluje pod okriljem Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo, v Sloveniji pa ga vodi nacionalni koordinator ASPnet skupaj s člani programskega sveta za UNESCO na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije.

ASPnet - gonilo inovacij in kakovostnega izobraževanja – je priznan kot učinkovito orodje za doseganje ciljev trajnostnega razvoja (angl. Sustainable development goals, krajše SDG), še posebej točke 4.7 četrtega cilja trajnostnega razvoja – Izobraževanje 2030.

Članice ASPnet sledijo smernicam evropskega izobraževanja, ki temelji na štirih temeljnih Delorsovih stebrih izobraževanja. Ti so:

• Učiti se, da bi vedeli (vsebina in proces izobraževanja),
  • Učiti se, da bi znali delati (znanje in sposobnosti),
  • Učiti se, da bi znali živeti skupaj (strpnost, toleranca) in
  • Učiti se biti (celostni razvoj posameznika).

Gimnazija Škofja Loka sledi smernicam ASPnet z obeleževanjem mednarodnih dni in let,  z vključevanjem in sodelovanjem v projektih drugih slovenskih in tujih šol.