Kulturni dan za dijake 1. letnika

5. junij 2018

V torek, 12. junija 2018, bo za vse dijake 1. letnika kulturni dan.

Vodilna ideja kulturnega dne: poznavanje likovne umetnosti na slovenskih tleh, razumevanje njenega razvoja, njene družbene vloge in nacionalnega pomena.

Vsebina kulturnega dne:

• V predavalnici bo predstavitev nekaterih srednjeveških spomenikov v okolici šole (npr. P. c. Marijinega oznanjenja v Crngrobu, Ž. c. sv. Jakoba v Škofji Loki, Ž. c. sv. Janeza Krstnika na Suhi, slikarja Jerneja iz Loke, velike slikarje, ki so se sprehodili skozi to mesto, Groharja, Antona Ažbeta, Gabrijela Stupico, Franceta Miheliča, Iveta Šubica, Toneta Logondra).
  • V Nunski cerkvi Marije Brezmadežne bo glasbeni in kulturni delavec Janez Jocif spregovoril o glasbenih instrumentih na srednjeveških freskah. Predavanje bo pospremljeno s kratkim koncertnim programom iz zakladnice evropske srednjeveške glasbe, ki ga bosta izvajala Janez Jocif in Marjanca Jocif.
  • Ogled srednjeveškega mesta Škofja Loka s svojimi kulturno-zgodovinskimi spomeniki.
  • Ogled Loškega muzeja – je eden najstarejših muzejev na Slovenskem. S svojimi bogatimi zbirkami (arheološko, zgodovinsko, umetnostno, etnološko in prirodoslovno) predstavlja razvoj in življenje na ozemlju nekdanjega loškega gospostva od najstarejših arheoloških obdobij do danes.

Ogledali si boste dva tematska sklopa: arheološko zbirko in etnološko zbirko.

• Ogled galerije v Kašči (predstavitev akademskega slikarja in grafika Franceta Miheliča, velikega humanista ter ustvarjalca, in ogled del loških slikarjev).

Vsi dijaki se zberete po razporedu na zbirnem mestu pet minut pred začetkom. Ogledi so strokovno vodeni in ga spremljajo profesorji.

Razpored:

8.15─9.00

9.15─10.15

10.30─11.15

1. A

1. B

8.15─9.15

9.30─10.15

10.30─11.15

1. C

1. D

8.15─9.00

9.15─10.00

10.15─11.15

1. E

1. Š

ZBIRNA MESTA:

• ogled Galerije Franceta Miheliča – Kašča (vhod v Kaščo)
  • ogled srednjeveške Loke – Homanova hiša
  • ogled Loškega muzeja – ploščad na Loškem gradu
  • Nunska cerkev

MALICA:  za vse dijake, ki imate v šoli naročeno malico, bo le ta spremenjena v« lunch pakete«, ki jih boste lahko  prevzeli v avli šole po predavanju v predavalnici. Če kdo paketa ne želi, naj se OD MALICE ODJAVI. Če bi kdo želel vegetarijanski paket, naj to sporoči prof.  Mariji Gogala.

CENA: cena kulturnega dne vključuje vstopnine za ogled Loškega muzeja, galerije v Kašči in koncerta in znaša 10 EUR.

Ivan Golob, prof.