Tujejezični recital Jezik - kultura in tradicija 2013

13. Tujejezični Unescov recital na temo mednarodnega leta voda

V petek, 18. 10. 2013, je Gimnazija Škofja Loka za slovensko mrežo Unescovih šol organizirala že 13. Unescov nacionalni projekt, na temo mednarodnega leta voda, z naslovom Voda povezuje.

Recitala se je udeležilo dvajset slovenskih šol od tega en vrtec, devet osnovnih in deset srednjih šol. Uvodni del se je ob enajsti uri pričel v predavalnici Gimnazije Škofja Loka z nagovorom ravnatelja Jožeta Bogataja in Ane Prevc Megušar, koordinatorice ASP Unesco na Gimnaziji Škofja Loka.

Ker je ena izmed Unescovih prioritet tudi seznanjanje mladih s kulturno dediščino, so škofjeloški dijaki poskrbeli za voden ogled Škofje Loke. Popoldne pa se je v Sokolskem domu odvil sklepni del tujejezičnega recitala Jezik- kultura in tradicija. Gost prireditve je bil poslanec državnega zbora g. Mihael Prevc, bivši župan Železnikov. V uvodnem pozdravu udeležencem recitala je predstavil razdiralno moč vode, ki so jo občutili domačini ob poplavah  leta 2007 in njihovo stisko, obenem pa opozoril tudi veliko pomoč celotne Slovenije, ki so jo združile prav te poplave. Mladim je zaželel, da bi takšna druženja, kot je Unescov recital, izkoristili za izmenjavo izkušenj, mnenj in prijetno druženje.

Poleg slovenskih dijakov in učencev, sta nastopila tudi dva danska dijaka pod mentorstvom mag. Nataše Zaplotnik iz Himmelev Gymnasium Roskilde, s katero  loška gimnazija sodeluje že več kot petnajst let. Ostali nastopajoči so nastopili še v slovenskem, francoskem, nemškem in španskem jeziku, dve dijakinji gimnazije Škofja Loka pa sta nastopili v poljščini in ruščini, ki je njun materni jezik. Na odru smo prisluhnili recitacijam, zapetim  pesmim, ljudskim pesmim, baletnemu vložku in si ogledali filmski posnetek na temo Soče. Poleg tujih jezikov je bilo mogoče slišati tudi prekmursko narečje in kočevarščino, s katero so nastopili učenci OŠ Semič.  Vsi nastopi  so na svojstven način vključevali pojme kot so  voda, okolje, varovanje vode in pomen vode.

Ob mednarodnem dnevu jezikov so  škofjeloški gimnazijci pripravili tudi razstavo z naslovom Pregovori o vodi, ki je potekala vzporedno s prireditvijo na Gimnaziji Škofja Loka.

Tekst: Klavdija Rupar,       Foto:    Maruša Krmelj, Ema Jemec, Veronika Igličar

• Recital 2013 - Gimnazija Ptuj
  • Recital 2013 - OŠ Cvetko Golar ŠK. Loka