Prenova knjižnice na Gimnaziji Škofja Loka

V šolskem letu 2019/20 smo na Gimnaziji Škofja Loka odprli povsem prenovljeno šolsko knjižnico. Spremenili smo jo  v osrednji,  dnevni prostor naše šole, prostor, kjer bodo dijaki imeli možnost tako za kvalitetno delo kot tudi za druženje. Prostor knjižnice je večnamenski in poleg hrambe in izposoje knjig mora omogočati tudi samostojen študij, pouk, lahko je tudi prireditveni prostor.

Zamisel in načrti so bili v rokah Mince in Bojana iz arhitekturnega biroja Rihtaršič Arhitektura,  tehnično in izvedbeno pa je projekt obnove koordiniral g. Matjaž Oblak.

Z obnovo smo  v knjižnici ohranili vse tisto, kar je v preteklosti delovalo, arhitekta in izvajalci dodala pa so vključili kar nekaj zanimivih rešitev . Posvetlila sta stropno oblogo iz smrekovega opaža, na stropne svetlobnike sta namestila senčila, ob severni steni sta dodala balkon in z omarami, ki služijo kot arhiv zakrila prezračevalne cevi. Zasteklila sta del vzhodne in zahodne stene in s tem smo dobili »izložbo«, kjer knjižničarka lahko pripravlja tematske razstave knjig. Knjižnica je s tem postala bolj odprta in vpeta v krožni hodnik. Glavni vhod v knjižnico krasi portal. Osrednji del knjižnice še vedno zavzemajo mize, ob katerih so zdaj udobni žametni stoli. Občutek domačnosti, udobno branje (in tudi šahiranje ter še kaj) omogočata dva naslanjača na osrednjem delu podesta z veliko stoječi svetilko ter umetniško grafiko na steni. Podest se lahko uporablja tudi za oder za glasbene nastope, pogovorne večere, literarne dogodke.

Ob zaključku projekta se pridružujemo željam arhitektov  Mince iIn Bojana Rihtaršič: »Želiva, da z novim oblikovanjem ta poseben prostor ohrani in vzpodbuja željo po znanju, umetnosti in veselju do življenja«.

Tekst in fotografije: Ana Prevc Megušar, Majda Kokalj Auguštiner in Jože Bogataj

• Selitev knjig pred obnovo
  • Začetek obnove